איך מגיעים אלינו?

שיניים רקובות

שיניים רקובות

מה הן שיניים רקובות?

שיניים רקובות, שיניים עם חורים, או במונח המקצועי: עששת, הן תוצאה של הזנחה ארוכת שנים של בריאות השיניים. מדובר למעשה במחלה זיהומית שגורמת להרס הרקמות הקשות של השן ולרקבון של הרקמות הרכות שלה. שיניים רקובות הן אחד הגורמים המרכזיים לאובדן שיניים אצל מטופלים מבוגרים. גם במשנן החלבי נראה שיניים רקובות, ולמעשה התופעה קיימת גם בתינוקות, החל מבקיעת השן הראשונה. שיניים רקובות מצריכות טיפול בהקדם האפשרי; המטופל לרוב סובל מכאבים ומאסתטיקה לקויה, וככל שעובר הזמן, הבעיה מתעצמת. תחלואת שיניים ממושכת מובילה למצב בו העששת חדרה את השכבות הפנימיות של השן, הדנטין והמוך, ואז השן כבר אינה ויטאלית. ללא טיפול, העששת תמשיך להתקדם עד לנקודת האל חזור, אשר מעבר אליה לא ניתן יהיה להציל את השן ולא יהיה מנוס מעקירתה.

מה גורם לשיניים רקובות?

הרגלי תזונה לקויים: צריכת מוצרים עתירי סוכר או חומצה באופן קבוע מהווה קרקע פורייה לשגשוג חיידקים הגורמים לעששת.
הימנעות מטיפולי שיניים: זיכרון מחוויה לא נעימה אצל רופא השיניים יוצרת פחד וחשש מהגעה לביקור וטיפול המוביל להזנחה ולהתפתחות עששת עד לריקבון.
היגיינה אוראלית לקויה:היעדר צחצוח מספק.
עישון: ניקוטין וחומרים כימיים נוספים הנמצאים בסיגריה פוגעים באיכות הרוק, שתפקידו לשטוף ולנטרל את החומציות בפה שמתפתחת לאחר אכילה ושתייה.
תרופות: תרופות המשפיעות על כמות ואיכות הרוק מעלות את הסיכון לעששת ושיניים רקובות.
גנטיקה:  משפיעה על הסיכוי לפתח עששת בעיקר עקב הרכב ואיכות הרוק, אך גם פגמים מולדים במבנה השיניים עוברים בתורשה.
עששת בגיל הרך: הרדמות הילד עם בקבוק שאינו מים.

מה גורם לשיניים רקובות

מהן ההשלכות של שיניים רקובות?

שיניים רקובות משפיעות על הבריאות הכללית של המטופל: כאמור, שיניים רקובות הן תוצאה של זיהום חיידקי ממושך. במצב כזה, החיידקים יכולים להגיע בקלות למערכת הדם שתוביל אותם לכל חלק בגוף. לכן, יכולה להיות לכך השפעה דרמטית על בריאות הגוף ולהביא במקרים קיצוניים יותר גם לפגיעה במערכות מרכזיות בגוף כמו הלב והמוח.
כאשר יש לאדם שיניים רקובות, נפגעת משמעותית יכולתו לאכול. האזור הנגוע הופך רגיש מאוד לקור, לחום ולמגע וגורם לכאבים מתמשכים. במקרה כזה, ירידה ברמת הכאב עם הזמן עלולה דווקא להעיד על החמרה במצב ועל אובדן ויטאליות. חדירה של הדלקת והריקבון לאזורי השורש עלולה להשפיע גם על בריאות עצם הלסת ולגרום לספיגה חוזרת שלה ולירידה בעובי העצם. עובדה שעלולה להשפיע בעתיד על טיפולים כמו השתלת שיניים ולהפוך אותם למורכבים יותר.
אולם הירידה באיכות החיים של הסובלים משיניים רקובות בעקבות הפגיעה האסתטית, היא לרוב המשמעותית מכולן: שיניים שנרקבו הופכות להיות שחורות. הזיהום החיידקי מביא בעקבות שקיעת סידן להיווצרות של אבנית סביב השיניים, לדימומים שנראים בעין ולנסיגה של החניכיים שחושפים את שורשי השן. המטופלים האלו נמנעים לרוב מלחייך ולדבר. במידה וריקבון השיניים גורם לאובדנן, מראה הפנים כולו עלול להשתנות לרעה.

מהן אפשרויות הטיפול בשיניים רקובות?

לפרק הזמן שעובר עד לטיפול בשיניים רקובות יש השפעה קריטית; ככל שמקדימים להגיע למרפאה, יפחת הנזק הבריאותי וניתן יהיה להציל את השן. במידה והרקבון נמצא בשלבים ראשוניים, ניתן לבצע "סתימות", או: שחזורים. בשלבים מתקדמים יותר ובמידה והשן איבדה ויטאליות, יש לבצע טיפול שורש, שלרוב ילווה בביצוע מבנה וכתר. במידה והשן אבודה, לא יהיה מנוס מעקירתן של השיניים והתקנת שתלים במקום השיניים הטבעיות

כיצד למנוע את המצב?

דרך הטיפול הטובה ביותר בשיניים הרקובות היא במניעת העששת:

צחצוח שיניים: ההמלצה היא לבצע צחצוח יסודי ועדין פעמיים ביום במשך כ-2 דקות, בנוסף לשימוש בחוט דנטלי. רופאי השיניים והשינניות במרפאתנו מזמינים אתכם להדרכה בסיסית של צחצוח נכון. מטרת צחצוח השיניים היא כמובן לסלק את החיידקים ואת שאריות המזון.
תזונה: צמצום החשיפה למאכלים ומשקאות ממותקים או חומציים במידת האפשר, ושימוש במסטיקים ללא סוכר לאחר החשיפה. לחילופין ניתן לשטוף את הפה במי ברז למס' שניות.
שתייה מרובה של מים: עוזרת בתהליך יצור רוק ומעלה את כמות הרוק בפה שנלחם בחומציות בחלל הפה ובשטיפת הפה.
פלואוריד: הפלואור חודר לזגוגית השן ומחזק אותה. קיים במשחות שיניים ייעודיות וכטיפול מונע במרפאתנו.
ביקורת שגרתית אצל רופא שיניים: עבור מטופלים עם סיכון רגיל לשיניים רקובות יש להגיע פעם בשנה.
סילוק אבנית אצל שיננית: כל 6 חודשים, או לפי המלצת השיננית.

מהן אפשרויות הטיפול בשיניים רקובות

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

03-631-0749

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס משמאל

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הטבה מיוחדת בשבילך

בדיקת ייעוץ ללא התחייבות והטבת קורונה מיוחדת – השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.