איך מגיעים אלינו?

שחזורי חרסינה

בעמוד זה:

שחזורי חרסינה – מילואות
Inlays & Onlays

שחזורי חרסינה

מהם שחזורי חרסינה- מילואות?

שחזורי חרסינה, או מילואות, הן סוג של שיקום עקיף המבוצע בשיניים טוחנות או מלתעות. המשמעות של שיקום עקיף היא שהמילואות מיוצרות מחוץ לפה, במעבדה, כחתיכה יחידה ומוצקה שמתאימה לגודל ולצורה הספציפיים של חלל בשן. בהמשך, המילואה המוכנה מודבקת בשן על ידי רופא שיניים. זוהי אלטרנטיבה לשיקום ישיר המבוצע בתוך הפה, המוכר בכינוי העממי "סתימה". המילואה נותנת פתרון עבור שיניים הזקוקות לשחזור נרחב יחסית, ומעניקה תוצאות ברמה האסתטית הגבוהה ביותר. מילואות מבוצעות בדרך כלל בשיניים ויטליות (חיות) שלא עברו טיפול שורש. זהו הטיפול הנבחר כאשר השן חוותה נזק נרחב מדי עבור שיקום עם סתימה לבנה רגילה, אך עדיין לא נחוץ כתר.

מבדילים בין סוגי המילואות לפי גודלן ושטח השן שהן מכסות:

יתרונות שחזורי חרסינה – מילואות

סתימת חרסינה

למי מתאים שחזורי חרסינה – מילואות?

השיקול המרכזי בהחלטה לבצע שחזורי חרסינה – מילואות היא מידת הפגיעה בשן; כאשר הנגע בשן הוא נרחב ולא נותרו לשן מספיק קירות שלמים, סתימה לבנה רגילה לא תעמוד במבחן הזמן. בנוסף, עלולה להתעורר רגישות בשן ודלף חיידקים בשולי הסתימה.

המילואות עמידות גם ללא קירות שן תומכים, הן פוגעות בצורה מינימלית בחומר השן הבריא ואינן מזיקות לחניכיים. התוצאה האסתטית, כאמור, היא הטובה ביותר שניתן לבצע.

מהו התהליך של ביצוע סתימת חרסינה?

הביצוע מתחלק ל-2 שלבים:

שלב א'– סילוק חומר השן העששתי והכנת החלל. לאחר מכן מבוצע תיעוד של ההכנה באמצעות מטבעים או באמצעות סריקה דיגיטלית. המידע מועבר למעבדה לביצוע. 

שלב ב'– הדבקת השחזור המוכן בשן. במרפאות שיש להן מחרטה, שני השלבים מבוצעים בפגישה אחת.

Inlays & Onlays​

מהן התוויות הנגד לביצוע שחזורי חרסינה – מילואות?

היגיינת פה לקויה – כאשר לא מתבצעת שמירה על היגיינה אוראלית נאותה, המטופל נמצא בסיכון לעששת חוזרת וכישלון הטיפול. 

פארא פונקציה או כוחות סגריים חזקים – מתייחס לתפקוד לא תקין של מבנים אוראליים ושרירים, למשל מטופלים עם שחיקת שיניים משמעותית. עלול לגרום לכישלון של המילואות עקב שבר החרסינה. 

מטופלים מתחת לגיל 16– בגילאים אלו לשכת מוך השן עדיין גדולה וקרובה לפני שטח הכותרת; הכנת חלל השן למילואה עלולה לגרום לפריצה לא רצויה למוך הגוררת צורך בטיפול שורש ואובדן הוויטליות של השן. בנוסף, עם הגיל עולה שיתוף הפעולה של המטופל הן במהלך ביצוע הטיפול והן בתחזוקה של ההיגיינה האוראלית לאחר מכן, וזהו כמובן יתרון משמעותי להצלחת הטיפול.

אי יכולת לביצוע מטבע – שלב לקיחת המטבע עלול להיות בעייתי עבור מטופלים מסוימים, לדוגמה עבור מטופלים עם נשימת פה שאינם מסוגלים לנשום מהאף. עם זאת, יתכן והבעייתיות תתגמד במרפאות בהן קיימים סורקים אינטרא-אוראליים המאפשרים רישום מדויק ביותר של הכנת החלל בשן תוך ביטול אי הנוחות של המטופל.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

03-631-0749

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס משמאל

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הטבה מיוחדת בשבילך

בדיקת ייעוץ ללא התחייבות והטבת קורונה מיוחדת – השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.