איך מגיעים אלינו?

סתימות לבנות

בעמוד זה:

סתימות לבנות

סתימות לבנות

מתי צריך סתימות?

סתימה, או שחזור בשפה המקצועית, היא מילוי של חלל בשן שמבוצע על מנת להחזיר לשן את התפקודיות שלה. הצורך בסתימה נובע לרוב כתוצאה מעששת, שזהו ריקבון של חומר השן. סילוק העששת מתבצע על ידי רופא השיניים, בדרך כלל באמצעות מקדח. לאחר שסולק חומר השן העששתי, נוצר חלל אותו יש לאטום ולשחזר את צורת השן על מנת שהשן תחזור לתפקד. גם שחזור של שן שנשברה כתוצאה מטראומה, יכול להתבצע באותה השיטה ובאותם החומרים כפי שיפורט בהמשך.

מהם סוגי הסתימות הקיימות?

נהוג לחלק את סוגי הסתימות לשניים:

הסתימות הכסופות חזקות ובעלות כושר שרידות גבוה. אולם השימוש בהן הולך ופוחת בגלל החסרונות הבולטים: אסתטיקה לקויה, רגישות מוגברת לחום וקור, הסרה לא שמרנית של חומר שן כדי שהסתימה "תחזיק" ולא תיפול, האמלגם מוליך חשמל ועלול לגרום לתחושת זרם לא נעימה, ובנוסף האמלגם מכיל כספית רעילה המשתחררת לפה במשך הזמן. הסתימות הלבנות פופולריות מאוד והן מאפשרות שחזור צורה וצבע בצורה מדויקת. כיום הדרישה לסתימות לבנות הולכת וגוברת אולם לא תמיד ניתן לבצען. את ההחלטה באיזה סוג סתימה להשתמש לוקח רופא השיניים ביחד עם המטופל.

מהן סתימות לבנות?

סתימות לבנות קיימות למעשה בגוונים רבים של לבן, וזאת על מנת לאפשר שחזור מדויק של צבע השן וכן שהשחזור יראה כמו שן רגילה ולא כמו סתימה. המטרה היא שהסתימה תשתלב היטב בצבע הטבעי של השיניים ושגבולותיה לא יהיו נראים.

יתרונות השימוש בסתימות לבנות

סתימת חרסינה

סתימות לבנות- כיצד זה מתבצע?

התהליך נעשה במרפאה על ידי רופא השיניים ישירות בפה. זוהי פרוצדורה טיפולית שגרתית מאוד. הטיפול יכלול בדרך כלל אלחוש מקומי ואורכו תלוי במידת מורכבות המקרה וגודל הסתימה. הרופא בונה ומפסל בעצמו את הסתימה הלבנה בשכבות עדינות אשר מתקשות בתגובה לאור.

לכל אורכו של הטיפול חשוב לשמור על יובש באתר המטופל: הסתימה הלבנה עשויה מקומפוזיט הרגיש מאוד לנוזלים. כל מגע עם רוק או דם ישבש את מהלך התקשות החומר וקישורו לשן, ויביא לכישלון הטיפול.

הוראות לאחר הטיפול יכללו הימנעות מאכילה עד שתפוג השפעת האלחוש, וכן הימנעות מצריכת קפאין וצבעי מאכל ביממה שלאחר מכן. לא צפויות תופעות לוואי או כאבים.

מיומנות הרופא היא הגורם הקובע בהצלחת הטיפול. סתימה לבנה איכותית יכולה לתת מענה לשנים רבות מאוד.

חומרים נוספים המשמשים לביצוע סתימות לבנות

בנוסף לקומפוזיט, קיים חומר נוסף המשמש לביצוע סתימות לבנות: סיבי יונומר הזכוכית, ובאנגלית: Glass ionomer. סתימה לבנה מחומר זה היא פתרון כלכלי ,אסתטי ואיכותי לסתימות.

יתרונותיו: חוזקו ועמידותו בפני שחיקה דומים מאוד לחומר השן הטבעי, והוא נדבק ישירות אל משטח השן, ללא שימוש בדבקים כלשהם. מהלך הטיפול פשוט ומהיר. בנוסף, חומר זה משחרר פלואור באופן רציף לשן, מה שתורם לבריאות השן ומונע עששת משנית. כמו כן, איטום שולי הסתימה מדויק במיוחד ותורם לעמידות רבת שנים בפה, ללא צורך להחליפה.

אומנם חומר זה הוא בעל תכונות אסתטיות מצוינות אך לא קיימים גוונים שונים של צבע להתאמה מלאה לשן. בדרך כלל יעשה בו שימוש בשיניים אחוריות.

Inlays & Onlays​
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

03-631-0749

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס משמאל

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הטבה מיוחדת בשבילך

בדיקת ייעוץ ללא התחייבות והטבת קורונה מיוחדת – השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.