איך מגיעים אלינו?

כתר זירקוניה

בעמוד זה:

כתר זירקוניה / גשר זירקוניה

כתר זירקוניה

מהו כתר?

כתר הוא תחליף מלאכותי לכותרת השן – החלק בשן שבוקע לחלל הפה ומזדקר מהחניכיים. כתר מותקן בדרך כלל במקרים של נזק חמור לשן, למשל בעקבות עששת עמוקה או שבר לאחר חבלה. זהו שיקום קבוע המכתר שן שעברה טיפול שורש ומבנה, אבל יכול להיות גם מותקן על גבי שתל. מטרתו של הכתר היא החזרת תפקוד ותיקון אסתטי של השן. מספר כתרים סמוכים המחוברים ביניהם נקראים גשר.

כתר מורכב מ-2 שכבות: שכבה חיצונית הנראית לעין, ושכבה פנימית הנקראת ליבת הכתר או כיפה. הכתרים השונים נבדלים זה מזה בחומר ממנו כל שכבה מורכבת, ומכאן מושפעות רמת גימור האסתטיקה שלהם, מידת עמידותם ומחירם.

מהו כתר זירקוניה?

כתרי זירקוניה עשויים מתחמוצת זירקוניום – חומר קראמי, הידידותי לרקמות בחלל הפה, חזק ועמיד מאוד לשחיקה, ובעיקר – בעל תכונות אופטיות המדמות את גווני השן הטבעית. כתר זירקוניה יכול להיות עשוי מבלוק זירקוניה מונוליטי, או מכיפת זירקוניה המצופה חרסינה לשיפור האסתטיקה.

זירקוניה

יתרונות כתר זירקוניה

חסרונות כתר זירקוניה

חוזקם וקשיחותם של כתרי זירקוניה עלולה לשחוק שיניים נגדיות, בעיקר כשמדובר בכתרים בשיניים אחוריות. בנוסף, משקלם גבוה בהשוואה לכתר הזמני האקרילי, ולעיתים דרושה תקופת הסתגלות לאחר התקנתם בפה המטופל.

גשר זירקוניה

שלבי הכנת כתר זירקוניה

לאחר ההחלטה על סוג הכתר מתבצעת הכנת השן. כשלב מקדים מבוצע מבנה, ולאחר מכן הרופא מקטין את קוטר וגובה השן בעזרת מקדח. על הכנת השן למלא מספר עקרונות: אחיזה של הכתר העתידי (רטנציה) והתנגדות הכתר העתידי המודבק לכוחות הלעיסה, וכן שימור חומר השן. בהמשך הפגישה מתבצע תיעוד של צורת הכנת השן. התיעוד מתבצע באמצעות סורק דיגיטלי.

הנתונים נשלחים למעבדה, בצירוף הוראות נוספות באשר לצורת הכתר, צבעו והחומר בו יש להשתמש. בדרך כלל יישלח גם תיעוד של הלסת הנגדית כדי שהטכנאי יוכל ליצור את הכתר תוך התחשבות בסגר. בסיום הפגישה מודבק כתר זמני מאקריל אשר משמש את המטופל עד למסירת הכתר הקבוע. תפקידו הוא שמירה על השן המושחזת וכיסויה והן לצורך תפקודי ומראה אסתטי. בנוסף, מונע הכתר את תזוזת השיניים הסמוכות.

המעבדה תקבל את נתוני המטופל ותכין תחילה את כיפת הזירקוניה. הכיפה מבוצעת באמצעות מחשב, כך שבגמר התכנון המחשב משדר למכונת חריטה מיוחדת את הסקיצה, וזו חורטת את הכיפה בהתאם למידות השן המטופלת. הכיפה תשלח למרפאה לשם בדיקת התאמתה בפה המטופל. אם הכל מתאים ואין הערות לטכנאי, ניתן להתקדם לשלב הבא.

המעבדה תשלים את יצור מעטפת הכתר ותשלח למרפאה. הרופא יבדוק שהמטופל מרגיש בנוח עם הכתר, ושהכתר אינו לוחץ מדי או מקשה על סגירה מושלמת של הפה. בנוסף תתבצע בדיקת מגעים בסגר ובתנועות של הלסת. הרופא יכול לעצב מעט את הכתר בעזרת המקדחה לפי הצורך. הכתר יודבק בדבק קבוע וחזק במיוחד, ובמקרה של כתר נסמך שתל ניתן להשתמש לחילופין בכתר מוברג.

כמה עולה כתר זירקוניה?

מחיר כתר זירקוניה נע בדרך-כלל בין 3500-4500 ש"ח. מחירו של הכתר נקבע בין היתר גם על-ידי איכות הזירקוניה עצמה והיצרן שלה (למשל, זירקוניה מתוצרת מערבית לעומת זירקוניה סינית זולה יותר), וכן המעבדה המייצרת את הכתרים, ומיומנותו וניסיונו של הרופא המבצע.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

03-631-0749

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס משמאל

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הטבה מיוחדת בשבילך

בדיקת ייעוץ ללא התחייבות והטבת קורונה מיוחדת – השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.