איך מגיעים אלינו?

טיפול שורש

בעמוד זה:

כל מה שרצית לדעת על טיפול שורש

טיפול שורש

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הינו טיפול במוך השן; זוהי הרקמה הפנימית של השן, שמכילה כלי דם ועצבים. מוך השן כולל את הלשכה, בכותרת השן, ואת תעלות השורש, הנמצאות בתוך השורשים של השן. רקמת המוך מוקפת בדנטין, שהוא חומר קשה יותר. זגוגית השן נקראת אמייל והיא השכבה החיצונית שמקיפה את כותרת השן ומגנה עליה מפגיעות שונות.

כאשר יש פגיעה בשן הגורמת לזיהום או נמק במוך השן, יש צורך בטיפול שורש. דלקת במוך השן, שאינה מטופלת בזמן, מתפשטת אל מעבר לקצה השורש וגורמת לדלקת בעצם התומכת את השן. בשלב הזה המטופל כבר סובל מכאבים משמעותיים.
האלטרנטיבות לטיפול שורש הן עקירת השן והחלפתה על-ידי שתל דנטלי, גשר או תותבת נשלפת. היום ברור שאף תחליף לא משתווה לשן ושכדאי לנסות להימנע מעקירות מיותרות בכל מחיר. בנוסף, לפעמים אפשרויות השיקום הנ"ל הן יותר מורכבות ויקרות מאשר טיפול שורש. טיפול השורש הוא אחד הטיפולים המורכבים ברפואת שיניים, אך בזכותו ניתן להציל שיניים שבכל מצב אחר היו נעקרות.

מה קורה לשן בטיפול שורש?

טיפול שורש נועד למעשה לנקות את רקמות הדלקת בתעלות של שורש השן ולהציל את השן מהרס מוחלט. במהלך טיפול שורש מוציאים מתוך החלל הפנימי שבתוך השן את הרקמה המזוהמת. לאחר ניקוי החלל, עיצובו וחיטויו, ממלאים את החלל בחומר סתימה ייעודי שאוטם אותו לחלוטין וימנע כניסת חיידקים בעתיד.

לאחר סילוק גורם המחלה, נוצרים תנאי ריפוי נאותים לרקמות המקיפות את השן. 

מתי צריך טיפול שורש?

טיפול שורש- שלבי הטיפול

לפני טיפול השורש חובה לעשות צילום רנטגן כדי לוודא מה מצבה של השן, ולאבחן את המחלה בשן. בנוסף, על הרופא השיניים לזהות את כמות התעלות המדויקת. במהלך הטיפול מקובל לערוך צילומים נוספים, כדי להבטיח את איכות והצלחת הטיפול.

לאחר ההרדמה, הרופא מבודד את השן המטופלת באמצעות סכר גומי שמאפשר טיפול סטרילי ומונעת פגיעה ברקמות סמוכות. השלב הראשון הוא סילוק עששת. בשלב הבא הרופא יוצר פתח בכותרת השן על מנת להגיע לרקמת מוך השן. בהמשך, על הרופא לחדור עם מחטים עד קצה השורש ולהתחיל בניקוי יסודי של התעלות ובהרחבתן. בעזרת מכשירים וחומרים שונים יבצע הסרת חומר דלקתי וניקוי התעלות לכל אורכן. לאחר מכן יבצע איטום של התעלות באמצעות חומר דמוי גומי, וסתימת החלל שנוצר בכותרת. בהמשך יבוצע כתר לפי צורך.

לעיתים יש לפצל את הטיפול למספר פגישות, לדוגמה במקרה של שן שעברה נמק. בפגישה הראשונה יתבצע סילוק רקמת המוך וניקוי תעלות השורש, ולאחר מכן מילוי תעלות השורש בחומר חיטוי כדוגמת מימת הסידן (calcium hydroxide)  וסתימה זמנית. בפגישת ההמשך יבוצע שוב ניקוי וסיום הטיפול, הכולל מילוי תעלות השורש בחומר המילוי. 

חידוש טיפול שורש

ישנם מצבים בהם בוצעה סתימת שורש בעבר, אולם יש צורך בחזרה על הטיפול; לעיתים עקב איכות לא מספקת של סתימת השורש הקודמת, או טיפול ישן ש"פג תוקפו".  בשלב הראשון יוצרים גישה לסתימת השורש הישנה דרך השחזור הקיים; יש לשים לב שיהיה צורך בביצוע שיקום חדש. בשלב השני מפנים את סתימת השורש, ומכאן ממשיכים כמו בטיפול שורש רגיל. חידוש טיפול שורש הוא טיפול מורכב יותר מטיפול שורש ראשוני, שכן לעיתים צריך להתמודד עם טעויות שבוצעו בטיפול הקודם כמו: סטייה מציר התעלה, מדרגה שנוצרה בתעלה, קצה מכשיר מופרד, חומר משחתי שקשה לפנות ועוד. 

טיפול שורש בתל אביב

מכשור חדיש בטיפול שורש

בטיפול שורש חשוב מאוד להקפיד על ביצוע מדויק באיכות הגבוהה ביותר. הטיפול האיכותי מהווה בסיס לשימור ושיקום עתידי, חוסך סבל והוצאות כספיות מיותרות. הטכנולוגיה מתגייסת לעזרתנו, ובמרפאתנו קיימים מכשירים מהשורה הראשונה:

מכשור מתקדם למדידת אורך העבודה האלקטרוני. מאפשר לרופא לדעת בוודאות שהגיע בדיוק לקצה תעלת השורש: לא פחות מדי ושלא חרג מעבר לשורש.

טכנולוגיה פורצת דרך לשלב הרחבת ועיצוב התעלות: פוצרים ממונעים מניקל טיטניום. פוצרים אלו בעלי גמישות גדולה מאוד שמאפשרת הכנה טובה של תעלות מאוד מכופפות. המכשיר הממונע מקל על עבודת הרופא ומייעל אותה, בהשוואה לפוצרים ידניים. פוצרים מסוג LightSpeed (לצורך הרחבת אזור השורש ללא דיקוק יתר של התעלה בשליש הכותרתי) ופוצרים מסוג ProTaper (בעיקר בחידושים).

חידוש בשלב איטום התעלות: מכשור לדחיסה חמה של חומר סתימת השורש. הודות למכשיר זה מתאפשרת דחיסה של תעלות עם אנטומיה אירגולארית, תעלה מאוד רחבה בשן בוגרת צעירה, ועוד. איטום טוב הוא הכרחי על מנת לשמור על תוצאות הטיפול לאורך זמן.
מכשור ייחודי להוצאת פוצרים שבורים או יתדות של מבנה מתעלות השן.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

03-631-0749

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס משמאל

לפרטים נוספים וקביעת תור להתייעצות ללא כל התחייבות, אנא מלאו את הטופס

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הטבה מיוחדת בשבילך

בדיקת ייעוץ ללא התחייבות והטבת קורונה מיוחדת – השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם.

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.