רפואת שיניים בישראל

רפואת שיניים בישראל

בניגוד לשירותי הרפואה השונים, רפואת השיניים לא נכללת בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי. ההוצאה במדינות המערב על רפואת שיניים גדולה מאוד ומסיבה זו בוחרים להשאיר מחוץ לסל השירותים לאזרח. ההוצאה של טיפולי שיניים מהווה בממוצע 34% מתוך כלל ההוצאות על בריאות עבור משפחה ישראלית. ישנן פוליסות ביטוח המכסות את העלות של טיפולי שיניים, אך פוליסות אלה יקרות מטבען. במרבית הפוליסות מדובר בכיסוי העלות של טיפולי שיניים פשוטים כמו עקירות וסתימות חורים ולא טיפולים שיקומיים כמו כתרים ושתלים.

רפואה עיסוק מבוקש

שיעור בעלי הרישיון לעסוק ברפואת שיניים הינו מהגדולים בעולם ועומד על 1.5 לכל 1000 איש. משערים שבשנים הקרובות יקטן מספרם של רופאי השיניים בישראל כיוון שרופאים רבים שהגיעו לארץ כעולים חדשים, יפרשו בקרוב לגמלאות. רבים מזהים את הביקוש הגדל והולך לרופאים כלליים ורופאים מומחים ולומדים את המקצוע באוניברסיטאות בארץ ובעולם. אוניברסיטאות רבות מעבר לים מציעות מסלולים מיוחדים להכשרה מהירה עבור רפואת שיניים כללית. רופאים כלליים מבצעים טיפולי שיניים פשוטים יחסית כמו עקירה וסתימת חור בשן.

קליניקות פרטיות

בישראל ישנן ארבעת אלפי קליניקות פריות ברחבי הארץ. מלבדן, ישנן קליניקות בבעלות תאגידים כמו קופות החולים, קיבוצים, תאגידים, עמותות ורשויות מקומיות. מספרן נעמד בשבע מאות. הציבור היחיד הזוכה לטיפולי שיניים בחינם הינו חיילי צה"ל. החיילים זכאים לכיסוי מלא של כלל ההוצאות על ידי הצבא. ישנן מרפאות בבסיסים הגדולים והזכאות נקבעת על פי סוג השירות, ותק, ותקופת השירות הנותרת. צבא ישראל וצבא צרפת הם היחידים בעולם המעניקים שירותי רפואה דנטלית לחייליהם.

סוגי טיפולי שיניים

חיילי חובה זכאים לכל סוגי הטיפולים כמו טיפולי שורש, עקירות וסתימות. החיילים זכאים גם לטיפולי שיניים שיקומיים המתבצעים על ידי מומחים בנושא לסת, כירורגיית פה ולייעוץ. לוחמים בשירות חובה זכאים לכל הטיפולים השיקומיים מרגע קבלת תעודת הלוחם. חיילי קבע זכאים לכל סוגי הטיפולים כאשר מספר הכתרים והשתלים נקבעים על פי הותק. בשנות השבעים החלו לבדוק את שיניהם של כל החיילים המתגייסים מתוך שאיפה לסיים את הטיפולים הדחופים עוד בזמן הטירונות, לפני שהם משובצים בפעילות שוטפת.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב