מושגים בסיסיים ברפואת שיניים

מושגים בסיסיים ברפואת שיניים

אנדודונטיה היא תחום טיפולי השורש. מומחה אנדודונטיה מטפל באזור סוב חודש השורש ומבצע טיפולי שיניים מורכבים ביותר בשורש השן ובתעלות השורש. מומחה לאנדודונטיה הוא הסמכות המקצועית לריכוז נפגעי חלל הפה ולמעקב. במקרים רבים יש צורך בטיפול של מספר מומחים תחומים כדי לבצע טיפולי שיניים מורכבים כמו שן שנדחפה פנימה אל תוך הלסת ושיקום שיניים פגועות. האנדודונט משתמש במהלך עבודתו בציוד מיוחד ונדיר כמו פוצרי ניקל-טיטניום ממונעים ומיקרוסקופ טיפולי. ההתמחות באנדודונטיה ארוכה במיוחד ונמשכת שלוש שנים.

 

פריודונטיה

תחום זה עוסק בכול הקשור לחניכיים, החל מהרקמה הרכה וכלה בעצם האוחזת בשן. רופא שיניים זה מטפל בשמירה על היגיינת הפה ובתחזוקה נכונה של הרקמות. רפואת הפה כשלעצמה עוסקת בשני תחומים. הראשון הוא טיפול במחלות בחלל הפה ומתן עזרה לחולים בסיכון גבוה. המחלות יכולות להיות זיהומיות כמו זאבת, הרפס ופמפיגוס, כמו כן מחלות כמו אבן חוסמת ויובש בפה. התופעות יכולות להיות קשורות לפה באופן עקיף.
ענף שני של רפואת שיניים הוא טיפולים דנטליים במטופלים שהם בקבוצת סיכון גבוהה. ישנן מחלות שמשפיעות על מצב הפה כמו למשל סוכרת או סרטן. במקרים אלה יש לבצע הליך רפואי מסוג אחר ולשמור מפני פציעות העלולות לגרום לסיבוכים. לעיתים ישנה עדיפות לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית. לרופאים אלו מגיעים באמצעות הפניה של קופת החולים או דרך בית החולים, רק באמצעות מקרים מורכבים במיוחד. ניתן לפנות לקליניקת פרטית של מומחה.

אורתודונטיה

תחום האורתודונטיה עוסק בבריאותך הלסתות. ישנם עזרים המיועדים לעזור לסגור את הלסת בצורה מיטבית, בין אם קבועה טו מכשירים ניידים. ההבדל ביניהם הוא במבנה האביזר או בחומר ממנו הוא עשוי. במקרים בהם הלסת זזה ממקומה כמו עקב תאונת דרכים או בענפי ספורט נוספים, יש צורך להחזיר את הלסת למקומה. לעיתים יש אי התאמה חריגה בכיוון הגדילה של הלסת וגודל הלסתות ונדרשים טיפולי שיניים מיוחדים. במקרים אלו פונים לרופא שיניים מומחה אורתו-כירורגי.

 

כירורגיית פה ולסת

כירורגיה של הלסת והפה הן ענף ברפואת השיניים. מתקנים את העיוותים ואת החבלות הנגרמות לפנים, הלסת, הצוואר, הראש והרקמה הקשה והרכה. ישנם טיפולים שמתרכזים בחלל הפה וכוללים השתלות שיניים, השתלות עצם וחניכיים ועקירות שיניים כירורגיות. ישנם מספר טיפולי שיניים שאופייניים לתחום זה: פתולוגיה שפירה בראש צוואר, פתולוגיה ממאירה בראש צוואר, טיפול בעיוותים מולדים כשפה שסועה ורקמות פנים מעוותות, טיפול בעיוותים בעצמות הפנים, התמודדות עם מחלות במפרק הלסת, שיקום עצמות הפנים מחבלות, אבחון בעיות בבלוטת הרוק, טיפול בזיהומים בצוואר ובפנים ועוד הרבה טיפולי שיניים.

 

טיפולים לשיקום הפה

ההתמחות בשיקום הפה מטרתה להחזיר לשיניים וללסתות לתפקוד תקין. במקרים מסוימים מדובר בסך הכול בסתימות של חורים ובכתרים וגשרים, אבל יכול להיווצר מצב שיש צורך בשתלים ובשיניים תותבות. לכל בעיה בחלל הפה יש טיפולי שיניים ייעודיים.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב