מהי חרדה דנטלית וכיצד ניתן לטפל בפחד מרופא שיניים

מהי חרדה דנטלית וכיצד ניתן לטפל בפחד מרופא שיניים

כארבעה מתוך עשרה אנשים סובלים מ'חרדה דנטלית', פחד מרופא השיניים עלול להיות משתק עד לכדי הזנחת חלל הפה למשך שנים ארוכות, ובשביל למנוע מכם הגעה למצב עגום שכזה הכנו לכם את המדריך להתמודדות עם פחד מרופא שיניים.

ולא לפחד מהפחד

'חרדה דנטלית' נובעת, בדרך כלל, מחוויה שלילית מאוד מטיפול שיניים, החרדה מתחילה אפילו לפני הטיפול הראשון כאשר כילדים שמענו את אבא \ אמא \ דודה מתלוננים על הביקור אצל רופא השיניים, הלחץ מהמקדחות, הזריקות והאווירה גורמת לילדים לחשוש מביקור אצל רופא השיניים בטרם פגשו אותו ונכנסו בכלל למרפאה.

אפשרות נוספת, פחד מרופא שיניים יכול לנבוע בעקבות מפגש שלילי מאוד מול רופא שהיה חסר סבלנות, לא נתן שירות טוב, או לחלופין היה מאוד אגרסיבי בשיטת הטיפול שלו ולא הסביר מה הוא עומד לבצע.

החוויה האיומה הזאת יכולה לגרום לרוב האנשים פשוט להימנע מביקור אצל רופא שיניים, אבל הרי ידוע שככל ודוחים את הטיפול המצב מחמיר וכאב קטן שהיה יכול להסתיים בסתימה פשוטה מתעצם והופך לטיפול מורכב יותר ויקר הרבה יותר.

ולכן, כדאי לצאת ממערבולת הפחד מרופא השיניים והחרדות ולמצוא רופא שיניים מקצועי ובעל רגישות לצרכים שלכם כמטופלים איתו תגיעו למצב של יחסי אמון טובים.

כדאי לבקש המלצות על רופאי שיניים טובים מבני משפחה, חברים ואפילו קולגות לעבודה, אפשרות נוספת היא לחפש ברשת לפי המלצות, חפשו מרפאת שיניים טובה בה היחס מאנשי הצוות ובמיוחד מהרופא הוא יחס סבלני ומקצועי. הסבירו לרופא ממה אתם מפחדים בעיקר, תנו לו קרדיט לנסות  למצוא איך להקל על הפחד בהתאם לכלים שלו.

מתחילים מההתחלה

לפני שאתם מתחילים בטיפול בקשו לבקר במרפאה, הכירו את הצוות המטפל, בחנו את רמת האדיבות, היחס ואפילו את הניקיון, הכל בהתאם לחרדה שלכם כמובן. בשביל להתמודד עם פחד מרופא שיניים חשוב במיוחד שתפגשו את הרופא ותבדקו באופן וודאי אם תוכלו להסתדר איתו.

אל תתחילו טיפול מבלי שתקבלו הסבר מקצועי מקיף ככל שתזדקקו לו על תהליך העבודה

מה הבעיה ומה היא שיטת הטיפול. אל תתביישו לבקש הסבר נוסף אם לא הבנתם.

צוחקים כל הדרך לרופא השיניים

בוודאי כבר שמעתם על גז הצחוק, נכון? זוהי שיטה מודרנית המצליחה לנטרל פחד מרופא שיניים גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים. יש שידמו את חווית השימוש בגז צחוק לשתיית אלכוהול רק בלי תופעות הלוואי. יש מטופלים הנהנים מתחושת ריחוף נעימה, יש כאלה החשים מעט עייפות, כל אחד מגיב בצורה אחרת לטיפול, אבל המשותף לכולן הוא שאיש לא מרגיש את החרדה באותה העוצמה.

רופא שיניים מיומן יתאים בהדרגת את כמות גז הצחוק לכל מטופל.

ככל שהביטחון עולה ורמת האמון ברופא ובצוות גדלה, החששות יתמעטו, ואפשר 'לשמור' את האפשרות להשתמש בגז הצחוק במהלך טיפולים מורכבים יותר, כמו עקירה או השתלה, למשל.

חשוב לציין שאין כל סכנה להשתמש בגז צחוק למעט נשים בהריון או מטופלים הנוטלים תרופות פסיכיאטריות.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב