טיפול שיניים

טיפול שיניים

רופא שיניים הוא בעל מקצוע העוסק ברפואת שיניים. טיפול שיניים מודרני או רפואת השיניים כללה הינה התמחות בפני עצמה רק מתחילת המאה ה 20. עד שלב זה נחשבה תחת רפואה כללית והתפתחה בנפרד. בעבר הלימודים לרפואת הפה לא כללו בהכרח התנסות מעשית. היו מסלולים מהירים ללא לימוד מקיף. המוסמכים נקראו "מרפאי שיניים" והתאפשר להם לבצע טיפולי שיניים בסיסיים. כיום ענף זה של הרפואה מפותח ביותר וכולל לימודים של שבע שנים, סטאג' והתנסות.

 

רפואת שיניים

רפואה מודרנית התפתחה מאוד במאה העשרים ואחת. כיום ישנן התמחויות רבות בכירורגיית הפה וגם בלסתות, חלל הפה ובסיס בגולגולת. הכשרה של מוסד אקדמי מוסמך ברפואת שיניים הינה תנאי הכרחי לקבלת רישיון לעיסוק בתחום. בישראל על כל רופא שיניים להיות בעל תואר D.M.Dשזה דוקטור לרופאת שיניים, או D.D.S שזה דוקטור לכירורגיה דנטאלית. במסגרת הלימודים, את השנתיים הראשונות עושים יחד עם שאר סטודנטים לתחומים שונים ברפואה, ורק בהמשך מתפצלים ללימוד טיפולי שיניים, לסת ופה.

 

מה קורה בישראל?

ישנן שתי קבוצות עיקריות של רופאי שיניים בישראל. רופאי שיניים כלליים ורופאי שיניים המתמחים בטיפולים שונים. הקבוצה הראשונה הם אלו סיימו את הלימודים בהצלחה וקיבלו רישיון לעסוק בתחום. רישיון זה מאפשר להם לבצע מגוון רחב של טיפולי שיניים ללא צורך בהסמכה נוספת. ביכולתן לבצע ניתוחי חניכיים, השתלות של שתלים, טיפולים בלייזר ועוד. כל זאת לאחר השתלמות קצרה. בעולם נזקק רופא שיניים שכזה הסמכות רשמיות שונות נוספות על מנת שיורשה לבצע טיפולים מסוג זה. רופא שיניים כללי אידיאלי לרוב האנשים הנדרשים לבצע טיפול שיניים.

 

טיפולי שיניים מתקדמים

רופאי שיניים מומחים הם כאלה שבנוסף להסמכה הרגילה כרופאים כלליים, הם עברו גם מסלול התמחות של רפואה מתקדמת. מסלול זה כולל לימודים של בין ארבע לשש שנים במהלכן מתמקצעים מתחום מסוים ברפואת שיניים. הסמכה זו מאפשרת למומחים לבצע טיפולי שיניים מסובכים ומיוחדים. במצבים אלו רופאי השיניים הכליים מפנים את הלקוחות הדורשים טיפולים שיניים מסובכים אל הרופאים המומחים. מבחינה חוקית גם הרופאים הכלליים רשאים לבצע את הטיפול אבל במקרה של סיבוך ידרשו לענות מדוע לא הפנו למומחים.

 

קליניקות

ניתן לבצע טיפולי שיניים בקופת החולים כמו גם בקליניקות פרטיות ובבתי חולים. תחום הרפואה בישראל הינו מהמתקדמים בעולם ורבים מגיעים למומחים שבארץ כדי לשפר את איכות חייהם ולעזור ולהשיג לעצמם חיוך גדול ולבן. כדי לצמצם ככול הניתן את הביקור אצל רופא השיניים וטיפולי שיניים מסובכים ויקרים, מומלץ מבעוד מועד להגיע לביקור תקופתי בקליניקה ולבצע מעקב אחר בריאות השיניים והחניכיים. יש להקפיד ולהגיע לביקור אצל השיננית ובצע הסרת אבנית. כאב, מחיר יקר והרבה כאב ראש טמונים בטיפולי שיניים.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב