טיפולי שיניים מאז ולתמיד

טיפולי שיניים מאז ולתמיד

בדומה למצרים וליוונים, גם הרומאים פיתחו את רפואת השיניים וידעו לבצע טיפולי שיניים בסיסיים. הידע שצברו בעיבוד מתכות אצילות שימוש את רופאי השיניים במילוי סתימות ויצירת שתלים. שרידים רומיים משלוש מאות לפני הספירה מגלים כי הרופאים הקדומים יצרו גשר לשיניים באמצעות פיסות זהב. את הבסיסים הפיקו משיני שור וקובעו לגשר הזהב באמצעות מסמרים. את הטיפול שילבו עם שימוש בצמחים נרקוטיים ותפילות של כהני הדת. שיקום הפה באמצעות תותבות עשויות כסף וזהב מוזכר גם בתלמוד.

 

היעלמותם של הטיפולים

כשהאימפריה הרומית שקעה, נעלמו איתה גם שיטות רפואת השניים וטיפולי שיניים שהיוו את בסיסה. תקופת ימי הביניים לא הוסיפה ידע חדש לרפואה הדנטלית מלבד היכולת לעקור שיניים באמצעות מכשור מפחיד. האנשים שהיו מוסמכים לבצע טיפולי שיניים היו כמרים ונזירים אבל בהמשך החליט האפיפיור שהעיסוק מתחת לכבודם ורופאי השיניים החדשים היו צורפים, נפחים ובעלי מלאכה נוספים. בעלי המלאכה שלקחו את המלאכה על עצמם במידה הרבה ביותר היו ספרים. הספרים כונו בתקופה זו ספרים-מנתחים.

 

טיפולי שיניים כמקצוע

רק מתחילת המאה ה 18 החלה הרפואה להתמסד וטיפולי שיניים בוצעו על ידי רופאים. המקצוע הפך למכובד יותר ויותר עד שבתחילת המאה ה 20 הפך התחום להתמחות כירורגית נפרדת. Green Vardiman Black היה רופא שיניים אמריקני שפרץ דרך בתחום. גרין התווה את עקרונות הטיפול בשיניים. תרומתו הייתה בין היתר שימוש בחרסינה כשתלים וכמילוי לשיניים שבורות. דוקטור נוסף, S. S. White תרם גם הוא רבות לעולם טיפולי השיניים וייצר ציוד מתקדם לרפואת הפה, הלסת והחניכיים.

 

לימודי רפואה בישראל

בעבר נדרשו כל העוסקים ברפואה דנטלית לעבור התמחות לאחר הלימודים האקדמיים. בסוף התהליך הם זכו לתואר רופא שיניים. במדינות שונות בעולם כמו גם בישראל, נולד תואר 'מרפא שיניים' שהוא בעל מקצוע המוסמך לבצע טיפולים פשוטים בהנחיה של רופא. מסלול הלימודים היה טכני ומהיר ומשך ההכשרה היה קצר יותר ותכליתי. כיום ניתן ללמוד רפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית. אחרים בוחרים ללמוד דווקא מעבר לים במדינות כמו איטליה ומזרח אירופה.

 

פני התחום היום

רפואת השיניים הפכה לתחום כירורגי רחב היקף. ישנן התמחויות רבות המטפלות בבעיות רבות ולא רק בשיניים ובלסתות, אלא גם בחלל הפה, בבסיס הגולגולת ובפנים. בהתאמה לזאת, הכשרה רפואית היא תנאי לעיסוק ברפואת שיניים בין אם בקליניקות הפרטיות ובקופות החולים. כול העוסקים בתחום צריכים להיות בעלי תואר D.M.D. אוD.D.S. הלימודים של כל אחד משני התארים אורחים שש שנים. הלימודים קשים מאוד ודורשים בחינות רבות ותנאי קלה גבוהים על פי שקלול ציון מבחן הפסיכומטרי כמו גם ממוצע בגרויות גבוה וראיון אישי אצל פרופסור המחלקה. אחרי הלימודים צריכים לעבור סטאג' כדי לשפר את הידע ולבצע טיפול שיניים טוב יותר.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב