ההיסטוריה של טיפולי השיניים

ההיסטוריה של טיפולי השיניים

רפואת השיניים היא תחום רפואי שמטפל בכל בעיות הפה, השיניים והחניכיים וגם בבעיות הלסת ובסיס הגולגולת. המוסמכים לבצע טיפולי שיניים הם רופאי, שינניות וסייעות. לרוב, ניתן לפנות אליהם באמצעות פניה לקופת החולים או לכל קליניקה. ישנם מקרים בהם הפניה היא באמצעות בית חולים או מוסדות אחרים. נהוג להזמין טור מראש כשמדובר בטיפולי שיניים לפחות שבוע או שבועיים מראש. מחירו של טיפול יכול להתחיל מסכום קטן של 100 שח ועד אלפי שקלים. מחירם של שתלים יכול להגיע לסכומים גבוהים אפילו יותר.

 

רפואה בעת העתיקה

הפיניקים היו הראשונים שעסקו ברפואת שיניים. עוד תרבות שעסקה בטיפולי שיניים הם היוונים של טרום תקופת הברונזה. שני עמים אלו נחשבים לחלוצים בתחום בריאות הפה, הלסת והשיניים. ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו באזור לבנון מגלים כי הפיניקים השתמשו בשיניים מלכותיות שגולפו משנהב וחוברו אל הפה באמצעות חוטי זהב. כתבים הנוספים מגלים שהבעיה שהטרידה טיפול שיניים הנפוצה בעולם העתיק הייתה "תולעי שיניים". כך הם היו מגדירים את החיידקים המזיקים לשן.

 

היוונים הגאונים

הדעה הרווחות בעת ההיא הייתה שתולעים חודרות לשיניים וגורמות לכאבים. תפיסה זו הייתה מקובלת גם ביוון העתיקה וטיפולי השיניים בוצעו על ידי כוהני דת במקדש או בכיכר העיר. הטיפול לא היה כרוך בניקוי השן, טיפול שורש או עקירת שיניים פגועות, אלא באמצעות טיפול היפנוטי ומשחות. בהמשך הזמן החלו היוונים לדעת יותר אודות השיניים והחלו לבצע עקירות. כיום מיחסים להם את הצבת הדנטלית לטיפולי עקירת שן.
מצרים היא מדינה נוספת בה פעלו כבר לפני אלפי שנים בטיפולי שיניים וברפואה. ממצאים בני חמשת אלפי שנה מגלים כי גם אז ביצעו טיפולים מורכבים. בלסת שהתגלתה בחפירות נתגלה כי נקדחו בה שני חורים כדי לשחר לחץ מוגלתי משן פגועה. אבל רפואת השיניים עדיין רחוקה כמובן מהמודרנית כיוון שלא טרחו לסתום את החורים שבשן, לא ניקו את העששת והעניקו טיפול לבעיות חניכיים אופייניות. הפלא הוא שלמרות שהמכשור היה פרימיטיבי מאוד, עדין הצליחו לבצע טיפולי שיניים שונים.

 

טיפולי שיניים עתיקים

עוד במקורות היהודיים, נודעה החשיבות של שמירה על היגיינת הפה. אברהם אבינו מזכיר את החשיבות של החלב לשיניים. זוהי הפעם הראשונה שניתנה עצה אודות התועלת שבסידן לעצמות. מלבד התרומה של סידן לצבע הלבן של השן, הוא מסייע לשיניים להיות חזקות יותר. פסוק נוסף הקיים במקורות קורא להימנע מאוכל חומצי מחשש שהוא יזיק לשיניים. היפוקרטס היווני נחשב לאבי הרפואה המודרנית. אדם זה השפיע רבות על רפואת השיניים כשידע לזהות מהן השיניים הבריאות שצריכות טיפול של ניקוי, ואלו הן השיניים הפגועות והרקובות שאין מנוס אלא לעקור אותן. הצבתות הדנטליות שהתגלו בתקופה זו היו עשויות ברזל יצוק. ראינו, אם כן, שכבר אז נודעה החשיבות של רפואה דנטלית וטיפולי שיניים לשמירה על החיוך.

Leave a reply

נשמח לעמוד לרשותכם

טלפון : 03-6310749

פקס : 03-7304974

כתובתינו:

רח' שפרינצק 3, בית הרופאים תל-אביב